Ulaganjem 116 miliona dinara, Zrenjanin je započeo sanaciju gradske deponije, obiman posao koji će biti rađen u nekoliko faza kako bi višedecenijski problem odlaganja smeća bio rešen. Najveći deo sredstava obezbeđuje se iz budžeta grada, a završetak prve faze ovog posla planiran je za proleće. Grad učestvuje sa 70 miliona dinara, dok ostatak obezbeđuje Fond za zaštitu životne sredine. Radovi su započeli sada jer se na hladnoći ne šire toliko neprijatni mirisi kao što je to slučaj leti, i biće gotovi do proleća. U finansiranju sanacije učestvuje i eko dinar, koji građani izdvajaju i od tih sredstava gradimo privremenu deponiju, na kojoj se odlaže otpad dok regionalna deponija ne bude izgrađena. Na gradskoj deponiji trenutno se izvode zemljani radovi, premešta se otpad iz šire u užu zonu sanacije, koja obuhvata 6,5 hektara zemljišta. Predviđeno je da se sva količina otpada prebaci na površinu od oko tri hektara, da se presvuče betonom i geotekstilom a na kraju prekrije inertnim materijalom i zatravi.
Ulaganjem 116 miliona dinara, Zrenjanin je započeo sanaciju gradske deponije, obiman posao koji će biti rađen u nekoliko faza kako bi višedecenijski problem odlaganja smeća bio rešen.
- Najveći deo sredstava obezbeđuje se iz budžeta grada - objasnio je gradonačelnik Zrenjanina Mileta Mihajlov, koji najavljuje završetak prve faze ovog posla za proleće.
- Grad učestvuje sa 70 miliona dinara, dok ostatak obezbeđuje Fond za zaštitu životne sredine. Radovi su započeli sada jer se na hladnoći ne šire toliko neprijatni mirisi kao što je to slučaj leti, i biće gotovi do proleća. U finansiranju sanacije učestvuje i eko dinar, koji građani izdvajaju i od tih sredstava gradimo privremenu deponiju, na kojoj se odlaže otpad dok regionalna deponija ne bude izgrađena - rekao je Mihajlov.
Na gradskoj deponiji trenutno se izvode zemljani radovi, premešta se otpad iz šire u užu zonu sanacije, koja obuhvata 6,5 hektara zemljišta. Predviđeno je da se sva količina otpada prebaci na površinu od oko tri hektara, da se presvuče betonom i geotekstilom a na kraju prekrije inertnim materijalom i zatravi.
Ovi radovi, prema najavi gradskog rukovodioca odeljenja za zaštitu životne sredine Dejana Jovanova, trajaće tri nedelje nakon čega se postavljaju folije. Duga faza radova biće pravljenje privremene kasete gde će biti odlagano smeće u naredne dve godine, dok se deponija bude sanirala, a zatim u trećoj fazi sledi izgradnja regionalne deponije. Ekološku opravdanost sanacije ilustruje podatak da se tokom 20 godina na ovom mestu razložilo 700.000 kubika otpada.